top of page

Skokanky na lyžích z Desné nahlížejí mezi světovou elitu

Třítisícové městečko Desná v Jizerských horách slaví úspěch dvou mladých skokanek na lyžích, které dokázaly bodovat v silně obsazeném Světovém poháru v německém Oberstdorfu.
Čerstvě 17letá Zdena Pešatová si doskočila pro nejlepší výsledek: 25. místo. O rok starší Barbora Blažková byla v silné konkurenci německých či norských skokanek 27. a 28. V Oberstdorfu přitom startovalo více než šest desítek elitních závodnic.

„Pro náš oddíl je to historický úspěch,“ říká šéf Jizerského klubu lyžařů Desná Patrik Chlum, bývalý reprezentant v severské kombinaci. „Dosud se ve Světovém poháru ve skoku na lyžích z našeho města dokázal prosadit jen Tomáš Goder, a to už je hezká řádka let.“

Ve skokanském areálu v Desné mají k dispozici celkem čtyři můstky. Ti nejmenší caparti začínají na „osmičce“. Dále tu stojí můstky K24, K40 a K60.

Obě nadějné reprezentantky začaly se skokem v pěti až šesti letech. Pešatová nejdřív v Lučanech nad Nisou, Blažková přímo v Desné.

Ani ten největší z desenských můstků už dneska dvojici nejlepších českých skokanek nestačí. Musí proto jezdit trénovat do Liberce, Frenštátu pod Radhoštěm, případně do zahraničí.

„Svazový úsek skoku bohužel na přípravu žen nedává skoro žádné finance. Výkony našich skokanek jsou ale ukázkou toho, že pracovat se dá i ve skromných podmínkách, i když světová konkurence jde samozřejmě rychle dopředu,“ říká Patrik Chlum, který obě závodnice vede jako klubový trenér.

Zdena Pešatová i Barbora Blažková spadají pod reprezentačního kouče Jiřího Hájka. Pešatová na podzim navíc absolvovala dva tréninkové kempy s reprezentačním týmem mužů vedeným rakouským trenérem Richardem Schallertem.

Desenské skokanky jsou nejlepší v republice a teď nahlížejí i do bodované třicítky ve Světovém poháru. „Je reálné, aby v budoucnosti atakovaly i nejlepší desítku. Důležité bude, jestli v sobě najdou motivaci se pořád zlepšovat,“ říká trenér Chlum. Už umístění mezi nejlepšími dvaceti by bylo zajímavé, protože se za něj vyplácejí finanční odměny.

Zdena Pešatová se teď připravuje na olympijské hry mládeže do norského Lillehammeru a spolu s kolegyní Blažkovou budou velkými českými nadějemi na světovém šampionátu juniorů, který se uskuteční koncem února v Rumunsku. „Od obou holek očekáváme, že budou útočit na první desítku pořadí,“ neskrývá Patrik Chlum.

V Jizerském klubu lyžařů Desná ovšem nepřipravují jen skokanky. Jejich nejlepší sdruženáři Martin Zeman a David Zemek už přešli do Dukly Liberec a patří k velkým českým nadějím tohoto sportu.

52 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page